Strona główna
PsychoterapiaJD

Problemy ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży nie mogą być na żadnym poziomie bagatelizowanie. Dobrym rozwiązaniem w przypadku zauważenia trudności u potomstwa, jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Sprawdź, czy dziecko może odmówić wizyty i jakie informacje psycholog dzieci i młodzieży ma prawo przekazać rodzicom?

Czy dziecko może odmówić udziału w sesjach u psychologa?

W odpowiedzi na powyższe pytanie należy rozgraniczyć dwie kwestie, które mają związek z wiekiem dziecka. Wynika to z faktu, że granicznym momentem w takim przypadku są 16. urodziny młodego klienta.

Jeśli dziecko, które ma rozpocząć psychoterapię, nie ma ukończonych 16 lat, to zgodę na jego udział wyraża przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny. W przypadku młodych klientów, którzy mają za sobą 16-ste urodziny, sytuacja jest nieco bardziej rozbudowana. Wynika to z faktu, że w drugim przypadku oprócz zgód przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego, konieczna jest również zgoda samego dziecka. Jeśli nie wyrazi chęci do uczestniczenia w sesjach, to specjalista nie ma możliwości rozpoczęcia pracy.

W sesjach dla dzieci i młodzieży najważniejsze jest zaufanie młodego klienta oraz stworzenie bezpiecznej relacji między nim a psychoterapeutą. Jeśli psycholog dziecięcy w Gnieźnie zauważy, że obecność rodziców wpływa negatywnie na dziecko, ma wszelkie prawo, a nawet obowiązek, by wyprosić rodzica lub rodziców z gabinetu psychoterapiaJD.

Co psycholog dzieci i młodzieży może powiedzieć rodzicom?

Przekazywanie przez specjalistę rodzicom informacji o dziecku to bardzo delikatny temat. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest on objęty tajemnicą zawodową. Wobec powyższego rodzice nie mają żadnego prawa, by domagać się od psychoterapeuty przekazania im wszystkich informacji, jakie uzyskał podczas sesji.

Czy w takim razie specjalista nie może w ogóle rozmawiać z rodzicami swojego młodego klienta? Oczywiście, że tak nie jest, a rozmowa z nimi jest jak najbardziej wskazana. Jednak w kwestii sesji z dziećmi informacje przekazywane rodzicom muszą być ograniczone jedynie do wniosków i zaleceń w prowadzonej przez niego terapii.

Dodatkowo warto pamiętać o sytuacjach, gdy psychoterapeuta jest zmuszony do przekazania rodzicom dziecka informacji zdobytych podczas sesji. Mowa tu o zagrożeniu zdrowia lub życia małoletniego bądź też innych osób. W takiej sytuacji dochodzi do wyłączenia ustawowego obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej.

Copyright 2025 Kmp.szczecin.pl - wszelkie prawa zastrzeżone