BHPEX sp. j.

Instrukcja udzielania pierwszej pomocyKażdy zakład pracy powinien być prowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami. W innej sytuacji może okazać się, że otrzyma on listę zaleceń od Państwowej Inspekcji Pracy, gdy ta stwierdzi poważne zaniedbania w sferze bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownicy powinni zostać przeszkoleni nie tylk ow zakresie ryzyka zawodowego, ale również pierwszej pomocy.

W sytuacjach stresowych zdarza się, że ludzie panikują lub nie są w stanie zupełnie działać. W tym wypadku rozwiązaniem są instrukcje udzielania pierwszej pomocy, które nie tylko informują o tym, co i w jakiej kolejności powinno zostać wykonane, ale dają również poczucie pracownikowi, że nie został z problemem sam. Trzeba pamiętać, że nawet omdlenie może być przejawem poważnych chorób, dlatego też żadnych z takich sytuacji nie należałoby lekceważyć. Stąd też tak ważne jest, aby udzielać pierwszej pomocy w sposób prawidłowy, ale niekoniecznie fachowy.

W małych zakładach pracy często nie ma oddzielnej osoby, która zajmowałaby się zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. To nieraz powoduje problem, że pracownicy pomimo przeszkolenia w zakresie udzielenia pierwszej pomocy nie wiedzą, czy osobę, która zemdlała powinni położyć w pozycji bocznej ustalonej czy też nie. W takiej sytuacji instrukcje udzielania pierwszej pomocy są rodzajem wsparcia dla pracowników. Pomagają nieraz dobrze ugruntować wiedzę i dobrze ją przyswoić.

Trzeba jednak pamiętać, że instrukcje udzielania pierwszej pomocy nie powinny być zamieszczane w dowolnych miejscach. Wiele przedsiębiorstw popełnia błąd np. umieszczając gaśnicę pod kluczem. Jeśli dostęp do gaśnicy jest utrudniony, to nie ma tak naprawdę szans, by mogła dobrze spełnić swoją rolę w kryzysowej sytuacji. Dlatego też ważne jest, aby nie tylko dbać o to, by instrukcje czy to stanowiskowe, czy udzielania pierwszej pomocy zostały zamieszczone, ale aby znajdowały się w takich miejscach, do których dostęp jest stosunkowo łatwy.

Na bhpex.pl można znaleźć gotowe instrukcje udzielania pierwszej pomocy.


Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!


Zlokalizowane Niedaleko